Prezentacja

niedziela, 30 września 2012

Konspekt zajęć


Konspekt lekcji biologii dla klasy 2 gimnazjum

Nauczyciel: Magdalena Stecka
Klasa: II gimnazjum
Data: 26.09.2012

Przedmiot: Biologia
Dział programowy: Aparat ruchu
Temat: Budowa, rodzaje i znaczenie kości.

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z budową , rodzajem oraz znaczeniem kości.

Cele szczegółowe:
  1. Wiadomości:

  • Uczeń zna funkcje szkieletu
  • Uczeń zna podział aparatu ruchu
  • Uczeń wie na czym polega współdziałanie aparatu ruchu biernego i czynnego
  • Uczeń wie  czego składa się szkielet osiowy, kończyn i obręczy
  • Uczeń zna kształty i rodzaje kości
  • Uczeń poznaje funkcje kości w zależności od kształtu
  • Uczeń poznaje budowę fizyczną i chemiczną kości

  1. Umiejętności

  • Uczeń umie wytłumaczyć w jaki sposób część bierna i czynna aparatu ruchu współdziałają ze sobą
  • Uczeń umie wskazać na szkielecie : szkielet osiowy, kończyn i obręczy
  • Uczeń umie powiązać  kształty i rodzaje kości z ich funkcjami
  • Uczeń potrafi opisać budowę fizyczną oraz chemiczną kości

  1. Postawa

  • Nauczyciel wzbudza zainteresowanie uczniów przekazywaną wiedzą
  • Uczeń wykazuje zainteresowanie tematem
  • Uczeń aktywnie bierze udział w dyskusji

Metody:
Pogadanka, dyskusja, prezentacja multimedialna, notatka do zeszytu, Quiz

Środki dydaktyczne:
Podręcznik, notatka do zeszytu, prezentacja multimedialna, Quiz

Przygotowanie do zajęć:
Nauczyciel przygotowuje dla uczniów prezentację multimedialną , rzutnik i planszę, notatkę do zeszytu oraz Quiz


Przebieg lekcji:
  1. Faza wprowadzająca

  1. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego. Sprawdzenie listy obecności
  2. Nauczyciel informuje uczniów o celu lekcji, którym będzie poznanie budowy szkieletu
  3. Uczniowie słuchają i zapisują temat lekcji.
  4. Nauczyciel uruchamia prezentację na podstawie której będą prowadzone zajęcia

  1. Faza realizacyjna

  1. Nauczyciel pyta z ilu kości składa się szkielet. Uczniowie odpowiadają i zapisują w zeszycie
  2. Nauczyciel prosi uczniów o podanie funkcji szkieletu. Uczniowie wymieniają i zapisują  w zeszycie.
  3. Nauczyciel omawia podział aparatu ruchu oraz na czym polega współdziałanie jego części.
  4. Uczniowie wklejają do zeszytu  schemat z podziałem aparatu ruchu (załącznik 1 )
  5. Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie  części szkieletu osiowego, kończyn i obręczy.
  6. Nauczyciel wymienia kształty i rodzaje kości.
  7. Uczniowie podają przykłady oraz funkcje każdego z rodzajów kości. Zapisują w zeszycie.
  8. Nauczyciel przedstawia fizyczną i chemiczną budowę kości.
  9. Uczniowie rysują kość i zaznaczają jej części w zeszycie, zapisują notatkę na temat poszczególnych części kości oraz jej budowy chemicznej
  10. Nauczyciel zaprasza uczniów do Quizu.
  11. Uczniowie odpowiadają na pytania

  1. Faza podsumowująca

  1. Nauczyciel ocenia aktywność uczniów.
  2. Nauczyciel podsumowuje zajęcia.

Załącznik 1



Notatka do zeszytu.

  1. Szkielet dorosłego człowieka składa się 206 – 208 kości
  2. Funkcje szkieletu:

  • Dźwiganie ciężaru ciała
  • Nadawanie organizmowi wielkości i kształtu
  • Ochrona narządów przed urazami
  • Wytwarzanie komórek krwi
  • Gromadzenie substancji mineralnych

  1. Rodzaje kości:

  • Kości długie – umożliwiają poruszanie np. kość ramienna, kość udowa
  • Kości krótkie – odporne na złamania Np. kości nadgarstka, kości stępu
  • Kości płaskie – pełnią funkcje ochronne np. mostek, łopatka , kości miednicy
  • Kości różnokształtne – np. młoteczek, kręgi kręgosłupa

  1. Okostna odżywia, dotlenia i regeneruje kości w przypadku złamania.

  1. Szpik kostnygalaretowata substancja, która wypełnia jamę szpikową. U dorosłych wyróżniamy 2 rodzaje :

  • Czerwony szpik kostny – powstają w nim komórki krwi i płytki krwi. Tutaj magazynowane jest żelazo
  • Żółty szpik kostny – składa się z tkanki tłuszczowej

  1. Tkanka chrzęstna –Chroni nasady kości przed ścieraniem.
  2. Budowa chemiczna kości:

  • Związki mineralne : związki wapnia i fosforu nadają kości sztywność i twardość
  • Związki organiczne: osseina nadają kościom elastyczność oraz odporność na zniekształcenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz